22. týždeň – Nekrič hop, kým…

Keď sa ma niekto opýtal, ako sa cítim, a ako moje tehotenstvo prebieha, takmer až zahanbene som odpovedala, že pokojne a spokojne.

Nič ma nebolelo, nebývalo mi zle, nemám pocit, že by moje vlasy a nechty stratili na kvalite, ani že by som prestala mať chuť na sex a nahradila ju chuťou na uhorky s jahodovou zmrzlinou. Za ten čas čo som tehotná som stihla ísť na festival, ktorý som si skvelo užila, aj na dovolenku, na ktorej som si oddýchla. Dobre sa mi spí, chutí mi rovnako ako predtým, a priberám striedmo. Nemám veľké bruško. A vlastne, keby som nebola na pár testoch a ultrazvukoch ani neviem, že som tehotná.

Život gombička.

No ako to už v živote chodí, aj gombík vám na nohaviciach odpadne práve vtedy, keď to najmenej potrebujete.

Kiežby mi len gombík odpadol.

Všetko sa začalo nevinnou pravidelnou prehliadkou u zubára. Nikdy som nemala problémy so zubami, a síce viem, že v tehotenstve s a zuby môžu viac kaziť, mňa sa to, ako väčšina tehotenských problémov netýkalo. Iba žeby…

Nie, netýkalo. Preventívka trvala 4 minúty, aj s mojim hľadaním kartičky poistenca.

Večer ma trošku začal pobolievať zub, no schuti som sa zasmiala, že to preto, že som bola na preventívke. Psychika je vtipálek.

Bolesť však neprestávala, aj keď nebola extra silná. Keďže som, ale vedela, že sa blíži štátny sviatok uprostred týždňa, či znamená, že väčšina Slovákov si vezme zvyšné dva dni voľno, rozhodla som sa ísť radšej ihneď na druhý deň k zubárovi. Nebudem čakať ďalší týždeň, nie?

Zubár si prvých 5 minút myslel, že preháňam. Ďalších 5 minút si už pripravoval nástroje na vyberanie odumretých nervov. Tak to dopadne keď idete na preventívku. V jeden deň nič, na druhý deň, nervy von. Našťastie mi dal lokálnu anestézu, takže som necítila žiadnu bolesť. Všetko vyčistil, dal liečivú vložku a dovi o 3 týždne. Či?

Zub ma začal šialene bolieť ešte v ten deň, samozrejme po zubárovej pracovnej dobe, tak mi to milá doktorka na pohotovosti opäť otvorila a ako bonus dala opäť lokálku. Hurá, idem spať, kým to účinkuje. Nuž, prestalo o 1 ráno. Tak som zas zaklopala zubárovi na dvere, ten už zbledol keď ma videl, vyčistil ešte raz a nechal otvorené. Dovi, teraz radšej už o týždeň.

Spokojná som prežila deň s dierou v zube a vravela si, ako dobre, že je to už za mnou. Tu sa však peripetie 22. nekončia – ba len začínajú. 

Na prechádzke so psom ma z minúty na minútu prepadla taká pichľavá bolesť v bruchu a krížoch, že som sa nedokázala ani len postaviť. Sediac na obrubníku, čakajúc či to prejde som myslela na to najhoršie.

Ani neviem ako som došla domov, mala som však pocit, akoby som zabehla maratón. Doma mi bolesť neprestávala, aj keď sa začala viac sústrediť v krížoch ako v bruchu, a tak sme šli s priateľom na pohotovosť.

V skratke, z pohotovosti na poslali na druhú gynekologickú pohotovosť, odtiaľ ma poslali na pôrodnícke oddelenie, kde sme s lekárkou šokované vyvalili oči na sestričku, ktorá sa ma opýtala, či mi odtiekla plodová voda. Srsly? Tam mi dali niečo fajnové do žily a čakali sme na urológa, aby sa skontrolovali obličky, ľadviny a všetko čo sa dá. Bábätko bolo našťastie v poriadku.

Urológovi trvalo 2,5 hodiny kým zdvihol telefón a zahlásil, že vyšetrenie urobí ráno. Isteže, komu by sa chcelo vyšetrovať o pol 11 v noci, snáď len mne, pretože som si nedokázala ľahnúť, len sedieť zhrbená v predklone. A tak, s láskou voči slovenskému zdravotníctvu som presunutá o poschodie nižšie, už na izbe, sedela zhrbená asi do 2 ráno, a potom nejako v polosede zaspala a od 5 opäť sedela a čakala čo bude.

Vyšetrenia som sa dočkala, o 12:00 na obed, kde zhodnotili že mi nič nie je. Všetky výsledky sú v absolútnom poriadku. Zhodnotil to gynekológ, urológ, dokonca aj ortopéd. Už som čakala, kedy navštívim očného. Mám dioptriu -0,75 tak, čo ak. Nestalo sa.

Pre istotu si ma ale v nemocnici ešte nechali a na druhý deň ma pustili domov. Ten som celý prespala, no aj napriek tomu som stihla dať dokopy pár dôvodov, prečo v novej nemocnici rodiť nechcem a snáď nebudem.

Tu hľa:

  1. Aj napriek tomu, že sestričky sú milé, v čase keď potrebujete, aby vám vypli infúzku, lebo sa asi pomočíte tam žiadna nie je. A nie je tam žiadna aj 40 minút.
  2. Lekár v službe 2,5 hodiny nedvíha telefón.
  3. Na vyšetrenie čakáte 15 hodín.
  4. Dôkladné ortopedické vyšetrenie tehotnej trvá presne 52 sekúnd.
  5. Dvere na WC, ktoré je spoločné pre 15 izieb na oddelení majú vylomené jazýčky a tak sa nedajú zavrieť.
  6. Ak ste už matka po pôrode (takú som tam stretla) umiestnia vás kdekoľvek. Napríklad aj najďalej od WC, aby nás roztrhlo od bolesti kým k nemu dôjdete. Potom môžete počas čupenia a držania si dverí, vykonať čo máte.
  7. Rovnako ako matka po pôrode máte právo vidieť svoje dieťa v rovnakom čase, ako majú všetci ostatný právo na návštevy – čiže na hodinu a pol počas návštevných hodín.
  8. Starí rodičia môžu prísť IBA v nedeľu. Ak ste rodili v pondelok, smolka pre babku s dedkom.
  9. Ak si zabudnete doniesť príbor a hrnček, na čaj pri raňajkách zabudnite, a príbor dostanete s takým komentárom, že máte chuť sa vzdať lyžice a jesť polievku vidličkou.
  10.  Na raňajky dostanete chlieb s maslom. Na obed pečené kuracie stehno s kyslou kapustou a zemiakovou kašou. Nuž a na večeru opäť chlebík s maslom. #balancetdiet (btw. večera je o 17:00, takže odporúčam mať aj vlastné jedlo lebo do raňajok ďaleko)

Ako by som celý týždeň zhrnula?

Týždeň plný prekvapení z prekvapujúcej bolesti. Ako týždeň plný liekov proti bolesti. Týždeň, ktorý mi pripomenul katastrofálny stav nášho zdravotníctva a presvedčil o tom, že za istý ľudský štandard si treba fakt zaplatiť.

No našťastie, to hodnotím ako týždeň, ktorý som zakončila celým prespatým dňom, spokojne doma a bola hore len vtedy keď sa moje dietko učilo robiť v brušku saltá. 🙂

Oh, a hlavne ako týždeň, kedy sme sa dozvedeli, koho čakáme! 🙂 Ale o tom bude ďalší článok.

-K-

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s