O obetách

Aby bolo jasné, z tehotenstva a budúceho materstva sa teším. Vlaste, teším sa na materstvo. Tehotenstvo je také, no všelijaké.

Čo sa týka toho, ako sa cítim, musím povedať, že som šťastko.  Môžem zrátať na jednej ruke koľkokrát mi bolo zle. Párkrát ma naplo, občas zle trávilo, sem tam bolel žalúdok. Toť vsjo.

Mala by som tehotenstvo vychvaľovať kade chodím, nie? Nuž, nerobím to, pretože si stále viac a viac uvedomujem, koľkých vecí som sa kvôli nemu musela vzdať. Z toho mám potom zmiešané pocity, pretože si uvedomujem, že tehotenstvo je len prológ k nekonečnému príbehu, ktorý ma ešte len čaká. Potom si možno so slzou v oku spomeniem na to, ako málo som musela obetovať, keď som bola “len” tehotná.

Neviem čo všetko mi prinesie a vezme materstvo. Teda, ak nemyslím na to hlavné – dieťatko, plienky a prebdené noci. Tehotenstvo ma, ale prinútilo vzdať sa nasledovného.

Alkohol

Nie som veľká párty žena, ktorá je každý týždeň niekde vonku a popíja. Vzdať sa alkoholu pre mňa teda nebol až taký problém. Sú však chvíle, kedy je pohár vínka to jediné čo mi chýba ku šťastiu. Bolo to napríklad na dovolenke, keď sme si s priateľom užívali pohľad na západ slnka, alebo na rodinnej oslave či na svadbe.  Určite by som sa ani za bežných okolností nerozbila do nemoty, ale ak ste niekedy boli o 1 ráno v skupine výborne sa baviacich ľudí jediný triezvy článok, tak viete ako to myslím.

Šport

Áno, áno viem. Tehotenská joga a Pilates sú tu pre mňa na každom kroku, takže sa nemám čo stažovať. Ja som však bola zvyknutá chodievať na crossfit, poprípade rôzne podobné HITT, kruhové a Tabatové tréningy. Čokoľvek čo bolo rýchle a výbušné, bolo fajn. Planky, angličáky, trx laná a kettlebelly. Teraz fakt môžem ísť len na tú Jogu, ktorá je súce super (rozoberiem v ďalšom článku) no rozhodne to nie je to, čo som robievala a milovala.

Ležanie na bruchu

Tu to asi netreba veľmi rozvádzať, som proste blucho-spací typ. Okrem toho, ako nevýhodu som to zaznamenala aj na dovolenke, kedy som si nemohla ľahnúť na brucho, a pohodlne si čítať knihu, kým mi trošku opáli chrbát. Takže aktuálne sa učím spať na boku a nechcite vidieť moje rôznorodé opálenie predku a zadku.

Spoločenské akcie

Mohla by som začať svadbou, kde som bola 2 druhej ráno jediná triezva osoba a mohla by som pokračovať zrušeným koncertom, na ktorý nejdem práve preto, že mi to lekárka už v neskoršom štádiu, kedy dieťatko počuje zvuky vôbec neodporúčala.

Cestovanie

Počas tehotenstva sa vraj v prvom a treťom trimestri veľmi neodporúča lietať. Ja som cestovala dlhšiu vzdialenosť (rozumej 10 hodín cesty) autom v druhom trimestri a moje telo sa z toho spamätávalo dva dni. Nehovoriac o tom, že napríklad v práci som nemohla vycestovať, pretože služobná cesta si vyžadovala očkovanie, ktoré ako tehotná nemôžem podstúpiť.

Týmto všetkým nechcem vôbec povedať, že sa neteším z očakávania potomka, ani že sa chcem sťažovať. Naopak, som nemierne šťastná z toho, aké je moje tehotenstvo zdravotne pohodové, chcem len poukázať na to, že nie len materstvo, ale už aj príprava naň si od ženy vyžaduje istú obetu, na ktorú si treba postupne zvykať. Ak ste zvyknuté na nejaký štandard, ktorý v živote máte, musíte sa ho postupne vzdávať, a následne sa s tým vyrovnávať, už počas tehotenstva.

Našťastie, za tých 9 mesiacov, si človek zvykne asi na všetko.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s